LINKEDINCOMMENTMORE

First places are nice but are not always vital to winning track and field meets.

The Port Washington boys team proved that by capturing the championship at the Kewaskum Invitational on April 21, scoring 136 points to top the host team with 115 points in a 10-team field.

The Pirates won despite having just one individual champion, Nick Landowski in the long jump at 20 feet, 8¾ inches.

Port, though, racked up 26 top-eight finishes and scored points in all 18 events.

The girls squad also took home the championship with 127 points, beating North Fond du Lac's 99 points in a nine-team field.

Girls win four titles

The girls team took the other route to their title, bringing in four championships: Alexis Reichardt in the 800-meter run with 2 minutes, 32.81 seconds; Brenna Kautz in the 3,200 meters at 12:34.15, Amanda Kissinger in the 100-meter high hurdles with 17.99 seconds and the 4x100-meter relay team of Hannah Jentink, Amaya Brownmiller, Julia Greisch and Isa Shiflett with 55.35 seconds.

The girls also claimed five second places: Shiflett in the 100 hurdles at 18.22, Brynn Greisch in the shot put with 30 feet even and the discus with 92-0, Reichardt in the high jump at 5-0 and Julia Greisch in the triple jump with 30-1½.

The boys came in with seven second places. Individuals were Anthony Masters in the 100 meters at a personal-best 11.18, Isaiah Holland in the 3,200 meters with a personal-best 10:28.46, Kyle Casasola in his season debut in the discus with 134-8, Michael Murphy in the pole vault with 11-6 and Landowski in the high jump with 6-2.

Also taking second were the 4x100 relay of Sam Fritsch, Murphy, Deron Spicer and Masters at 45.83 and the 4x800 group of Isaac Bensen, Holland, Bryce Bertler and Charles DeMerit with 8:45.85.

Taking third for the boys were Spicer in the 100 (11.23), Masters in the 200 (23.7), Zach Wehner in the 800 (personal-best 2:08.41), Ben Claas in the 1,600 run (personal-best 4:45.96) and Nolan Olson in the 300 hurdles (43.11).

"Nolan was in a battle for the lead in the 300 hurdles when he stumbled over the second-to-last hurdle, somehow managed to keep his footing and finished third," coach Mark Pasten said.

Finishing third on the girls side were Jill Cavanaugh in the 800 run (2:39.3) and the 4x400 relay of Emily Mitchell, Emma Meyer, Isabelle Reyes and Reichardt (4:35.02).

Taking fourth for the girls were Mitchell in the 200 dash (29.62), Cavanaugh in the 1,600 run (5:48.05) and the 4x800 relay of Kautz, Lillie Cook, Clare Goodman and Meyer (11:32.82).

Snaring fourths for the boys were Claas in the 800 (personal-best 2:09.64), Landowski in the 110 hurdles (personal-best 16.45), Fritsch in the pole vault (11-0) and the 4x200 unit of Mitchell Niemeyer, Nathan Russell, Fritsch and Josh Holtebeck (1:39.2).

Brownmiller shines

For the girls, fifth places went to Brownmiller in the 100 dash (13.76) and Noel Konitzer in the pole vault (7-6).

The boys secured fifth places in the 200 with Spicer (24.25), the triple jump with Holtebeck (39-6) and the 4x400 relay with Niemeyer, Wehner, Russell and Bensen (3:48.92).

For the girls, sixth places were taken by Clare Goodman in the 3,200 (13:00.65) and Julia Greisch in the high jump (5-0).

Finishing seventh for the boys were Brett Grisar in the 1,600 (4:56.32) and Olson in the 110 hurdles (18.07).

Taking seventh for the girls were Reyes in the 400 (1:11.4) and Shiflett in the 300 hurdles (59.19).

Coming in eighth for the boys were Casasola in the shot put (39-4), Murphy in the long jump (18-3¼) and Niemeyer in the triple jump (37-2). Taking eighth for the girls were Shiflett in the long jump (13-2¾) and Meyer in the triple jump (27-3).

Both teams will compete in the North Shore Conference Relays at 4 p.m. Wednesday, May 3, at Cedarburg.

LINKEDINCOMMENTMORE